SLAB
Menu
Jak zadbać o nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych?

Jak zadbać o nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych?

26 października 2017


Druga połowa października to czas, gdy zaczynamy myśleć o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych. Chcąc jak najlepiej uczcić pamięć naszych bliskich, którzy odeszli już tego świata, większość z nas już kilka dni wcześniej przygotowuje groby, aby godnie prezentowały się podczas Święta Zmarłych. Zanim zaczniemy dekorować pomnik wiązankami kwiatów i zniczami, musimy go najpierw posprzątać, czyli oczyścić z liści, wyrzucić zwiędłe kwiaty i usunąć zabrudzenia z płyty nagrobnej. Pierwszym krokiem jest ustalenie, z jakiego rodzaju kamienia jest wykonany nagrobek. Inaczej bowiem czyścimy nagrobki wykonane z marmuru, lastriko czy piaskowca, a inaczej pomniki granitowe.

Nagrobki z granitu

Granit jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych kamieni do produkcji nagrobków. Jest to materiał bardzo ceniony ze względu na twardość i wytrzymałość, a także odporność na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Nagrobki granitowe najdłużej zachowują swój pierwotny wygląd, jednak niesprzyjające warunki pogodowe i różne inne zanieczyszczenia mogą zostawić na kamiennej płycie swój ślad. Chcąc, aby pomnik jak najdłużej prezentował się estetycznie, należy o niego dbać i możliwie regularnie czyścić.

Granit nie lubi chemii, dlatego wykonany z niego pomnik najlepiej czyścić czystą, ciepłą wodą bez dodatku detergentów. Do tego celu można użyć ściereczki z mikrofibry lub szczotki o bardzo miękkim włosiu. Granit szybko wchłania stojącą wodę, dlatego po umyciu należy dokładnie wytrzeć pomnik do sucha. W przeciwnym razie na płycie powstanie nieestetyczna warstwa, którą później ciężko jest usunąć.

Płyt granitowych nie należy woskować ani natłuszczać, gdyż do ich powierzchni zacznie się przyklejać kurz i inne zabrudzenia. Jeśli granit jest czysty, zachowuje swój naturalny połysk i nie ma potrzeby jego pastowania. Można natomiast raz na jakiś czas zmyć pomnik zwykłym octem.

Nagrobki z lastriko

Równie popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji pomników jest lastriko, czyli mieszanka cementu i niewielkich kamyczków. Wykonane z lastriko płyty nagrobne mają porowatą powierzchnię, w którą łatwo wsiąka wilgoć i brud. Jeśli nagrobek nie jest czyszczony regularnie, na jego powierzchni może pojawić się mech, grzyby i pleśń, do których usunięcia będą potrzebne specjalne środki chemiczne lub konieczne będzie zeszlifowanie płyty.

Jeśli pomnik utrzymany jest w dobrym stanie, do jego wyczyszczenia wystarczy użyć płynu do mycia naczyń lub proszku do prania, ciepłej wody i szczotki ryżowej. Należy bezwzględnie unikać stosowania szczotek drucianych, gdyż te mogłyby porysować powierzchnię nagrobka.

Niezawodnym środkiem konserwującym w przypadku pomników z lastriko jest silikon. Tego typu płyty nagrobne można także woskować, lecz zabieg musi być systematycznie powtarzany. Odpowiednio zabezpieczony kamień będzie się dobrze bronił przed wilgocią i zabrudzeniami.

Nagrobki marmurowe

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się trwałym i solidnym kamieniem, marmur w naszych warunkach klimatycznych bardzo szybko ulega korozji. Wszelkie środki chemiczne użyte do czyszczenia płyty nagrobnej mogą jedynie zniszczyć kruchy kamień. Równie niewskazane jest usuwanie osadzonego na marmurze brudu przy użyciu szczotki ryżowej lub drucianej. Pozostaje więc tylko przemycie powierzchni przy użyciu ciepłej wody i miękkiej szmatki. Jeśli nagrobek jest w złym stanie, najlepszym rozwiązaniem będzie jego renowacja.

Marmur po pewnym czasie matowieje, co jest naturalną cechą w przypadku tego rodzaju kamienia. Jeżeli chcemy, aby podczas Święta Zmarłych pomnik dobrze się prezentował, możemy spróbować lekko nabłyszczyć płytę specjalnym preparatem na bazie wosku.

Nagrobki z piaskowca

Nagrobki wykonane z piaskowca wymagają szczególnego traktowania. Jest to kamień bardzo delikatny i trudny do czyszczenia, dlatego obecnie coraz rzadziej można zobaczyć na cmentarzach tego typu pomniki. Podobnie jak w przypadku marmuru, do czyszczenia piaskowca używa się ciepłej wody pozbawionej chemicznych dodatków i miękkiej szmatki. Żeby wzmocnić kamień, można użyć dodatkowo specjalnie do tego celu przeznaczonego środka konserwującego.

Porządkując groby naszych bliskich przed Dniem Wszystkich Świętych pamiętajmy o tym, że ważna jest nie tylko sama płyta, ale także teren przy pomniku. Należy oczyścić go z opadłych liści, zeschłej trawy i zagrabić ziemię. Jeśli uprzątnęliśmy teren wokół nagrobka i dokładnie umyliśmy płytę, kolejnym krokiem jest wybranie dekoracji. W zależności od naszych upodobań i gustu zmarłego możemy zdecydować się na wiązanki z żywych lub sztucznych kwiatów, a także różnego rodzaju stroiki. Nieodłącznym elementem Święta Zmarłych są także znicze, które wykonane są z różnego rodzaju materiałów takich jak plastik, szkło, metal i dostępne są w wielu kolorach. Podobnie jak kwiaty, symbolizują one naszą pamięć o tych, którzy odeszli i są wyrazem wiary w ich życie wieczne.


About the Author

slab