SLAB
Menu

Kamieniarze dobrze wiedzą z czym pracują. Czy Ty już też znasz zalety kamienia naturalnego?

Wszyscy kamieniarze znają nieprzeciętne zalety kamienia i doskonale wiedzą dlaczego warto zainwestować w ten naturalny materiał.
Poznaj 10 niezrównanych walorów kamieni naturalnych i przekonaj się, dlaczego Twój wybór jest aż tak rozsądny.

Dowiedz się więcej o właściwościach użytkowych i walorach dekoracyjnych kamieni :

Poznaj także sposoby wykonania i cechy faktur wyrobów kamieniarskich.

tagi: kamieniarze śląskie, kamieniarze opolskie, kamieniarze małopolskie

Kamieniarze

Dlaczego warto inwestować w kamień naturalny ?
Poznaj 10 niepodważalnych atutów wiecznego materiału.

1. Kamień jest fascynujący

Kamień jest wytworem natury, posiadającym indywidualne właściwości, ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. Zajmuje wyjątkową pozycję pośród wszystkich materiałów budowlanych. Każdy kamień jest unikalny, ale może być stosowany z każdym innym rodzajem kamienia naturalnego, a także z każdym pozostałym materiałem budowlanym. Nie jest jednorodnym fabrykatem, a jego różnorodne formy zawdzięczamy temu, jak powstawał.

2. Kamień jest ekologiczny

Kamień jako materiał budowlany jest praktycznie gotowym produktem wytworzonym przez samą naturę. Energia potrzebna jest wyłącznie do jego wydobycia i obróbki, a nie jak w przypadku innych materiałów do produkcji. Dodatkowo – nie jest to proces tak energochłonny, jak produkcja. Kamień jest wydobywany w stosunkowo niewielkich kamieniołomach, bez konieczności stosowania dużych ładunków wybuchowych. Niewykorzystane odpady mogą stanowić podstawę do rekultywacji terenów pokopalnianych lub mogą zostać przetworzone i (np. w postaci konglomeratu) przekazane do praktycznego użycia. W pełnym cyklu wydobycia, przetworzenia i rekultywacji nic nie zostaje utracone.

3. Kamień jest przyjazny środowisku

Jako naturalny materiał budowlany kamień nie zawiera składników zagrażających zdrowiu. Dzięki temu może być stosowany np. w kuchniach czy łazienkach. Jest ogniotrwały, a w przypadku kontaktu z ogniem, nie wydziela szkodliwych substancji. Zanim zostanie zastosowany nie wymaga użycia żadnych, dodatkowych, środków chemicznych warstw ochronnych, impregnatów, itp..

4. Kamień jest różnorodny

Żaden inny materiał budowlany nie ma tak bogatej kolorystyki i tylu wzorów jak kamień naturalny. Różne sposoby obrabiania powierzchni powodują, że gama produktów z kamienia jest praktycznie nieograniczona. Dzięki temu architekci i deweloperzy mają szeroki wybór, pozwalający na dopasowanie materiału do projektu, jego charakteru i atmosfery, jaką ma tworzyć. Taka różnorodność sprawia, że odpowiednio obrobiony kamień naturalny, spełni wszelkie wymagania dotyczące materiałów budowlanych czy wykończeniowych.

5. Kamień jest wydobywany i obrabiany na indywidualne zapotrzebowanie

Kamień naturalny wydobywany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Wielkość płyt kamiennych jest ograniczona tylko wielkością wydobytego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne. Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny, stosowane do obróbki kamienia, pozwalają ciąć po łuku i wycinać elementy wewnątrz. Można więc uzyskać każdy pożądany format, nie tylko proste, trójkątne czy prostokątne płyty. Takie zróżnicowanie efektów procesu obróbki pozwala na realizacje wielu, nawet niekonwencjonalnych,pomysłów klienta i podkreśla wyjątkowość kamienia jako materiału budowlanego.

6. Kamień jest długowieczny

Podczas, gdy większość materiałów budowlanych po wielu latach nadaje się tylko na śmietnik, kamień naturalny pokrywa się naturalną patyną, która nie szkodzi jego pięknu. Wiele kamiennych wyrobów jest niczym dobre wino z wiekiem nabierają szlachetności. Dodatkowo kamień jest łatwy i tani w utrzymaniu. Nawet wiekowe posadzki można zdemontować, wypolerować i na nowo ułożyć. Przy właściwym projektowaniu i budowaniu, budynki z kamienia mogą przetrwać setki lat.

7. Kamień jest trójwymiarowy

Kamień możemy dowolnie kształtować. Dotyczy to płyt, jak i całych bloczków. Poprzez nadanie powierzchni dowolnej faktury kamieniarskiej ( przez frezowanie lub kanałowanie ) możemy wytworzyć na kamieniu ciekawą grę barw i światłocieni. Tak obrobiony kamień, ułożony na fasadzie, swoją urodą podkreśli walory każdego obiektu. Zastosowanie kamienia na gzymsach, framugach, portalach czy kolumnach pozwala na osiągniecie znakomitych efektów estetycznych.

8. Kamień jest atrakcyjny cenowo

Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez 30 i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wyższy koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.

9. Kamień jest fizycznie doskonały

Kamień naturalny jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i ma dużą zdolność do jego gromadzenia. Fasady z kamienia absorbują żar słoneczny i zapobiegają niepożądanemu przegrzaniu budynku. Testy wykazały, że energia potrzebna do ogrzania lub klimatyzowania wielopiętrowego budynku o kamiennej fasadzie jest znacznie mniejsza, niż w przypadku budynków, których fasady wykonano ze szkła (100-150 kWh/m2 w stosunku do 300-700 kWh/m2).

10. Kamień jest niezwykle trwały

Wysoka odporność na ściskanie, charakterystyczna dla wielu kamieni naturalnych, spowodowała, że o kamieniu mówi się jako o materiale na wieki. To najlepszy surowiec na posadzki podłogowe trwały i o niskiej ścieralności. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat, nie mają prawie żadnych śladów zużycia.

 

na podstawie publikacji : Reiner Krug, Deutscher Naturwerkstein-Verb and e.V.