SLAB
Menu

Dopasuj i wybierz kolory marmuru odpowiadające wymaganiom Twojego projektu.

Poznaj kilkanaście gatunków marmuru oferowanych przez współpracujące z nami hurtownie kamienia naturalnego.


Kliknij
w poniższe odnośniki i sprawdź także :

tagi: kolory marmuru, wzory marmuru,  gatunki marmuru

Kamieniarze

Jakie są właściwości marmuru?
Czy mogę go użyć do realizacji mojego projektu?

Marmury powstały w wyniku przeobrażenia się wapieni lub dolomitów poddanych działaniom wysokiej temperatury i ciśnienia. Zaliczane są do skał przeobrażonych (metamorficznych).  Składają się głównie z kalcytu lub dolomitu (minerału) ze śladowym dodatkiem innych minerałów, które odpowiadają za różnicę wzorów i zabarwienia poszczególnych gatunków.

Jaka jest tekstura marmuru?

Posiadają teksturę bezładną, kierunkową lub łupkowatą. Podobne pod niektórymi względami są rzadziej stosowane, wapienie i dolomity, dlatego często potocznie określa się je mianem marmurów.

Właściwości marmurów :

to kamienie stosunkowo twarde, lecz nie tak twarde jak, rekomendowane przez nas, uniwersalne granity. Dzięki temu dają się łatwo obrabiać i dlatego są cenione przez m.in. artystów rzeźbiarzy, którzy chętniej sięgają po miękki marmur niż po twardy granit. Wiele gatunków posiada wyjątkową, pasiastą lub usianą żyłkami teksturę, przez co stanowią piękny materiał dekoracyjny. Do głównych cech marmurów należą :

  • mała ścieralność
  • bardzo mała nasiąkliwość – 0,1 – 0,5 %, po impregnacji lub żywicowaniu zerowa
  • dają się doskonale polerować na lustrzany połysk
  • polerowany, mokry marmur posiada większą przyczepność niż mokry, polerowany granit i kwarcyt
  • powierzchnie marmurowe są nieodporne na długotrwałe działanie kwaśnych związków chemicznych zawartych w atmosferze i produktach spożywczych oraz działanie wielu z powszechnie stosowanych detergentów, ze względu na zawartość wapnia – zaleca się ich impregnację bądź żywicowanie
  • powierzchnie są nieodporne na zarysowania. Twardość marmuru zapewnia tworzący go kalcyt ( o 3 stopniu twardości w skali Mohsa ) lub dolomit ( 3,5 stopnia ). Najwyższy, 10 stopień twardości –  posiada diament, a gips-minerał – 2 stopień, podczas gdy granit oraz kwarcyt składają się z kwarcu o 7 stopniu twardości.

Zastosowanie marmuru :

W związku z niektórymi właściwościami marmurów nie zalecamy używać ich jako elementów o użyciu zewnętrznym, bez uprzedniego trwałego żywicowania lub cyklicznej impregnacji powierzchni. Z tych samych przyczyn nie zaleca się stosować ich na powierzchnie w kuchniach i innych miejscach narażonych na kontakt ze związkami chemicznymi.
Jednak, pomimo tych kilku mankamentów, marmury ( a także podobne do nich wapienie i dolomity ) cechują się własną, unikalną paletą barw oraz tekstur i są bardzo wartościowym materiałem naturalnym, wykorzystywanym głównie do produkcji takich elementów jak np.:

  • wewnętrzne parapety okienne
  • dekoracyjne okładziny ścienne
  • blaty meblowe i lady recepcyjne
  • obudowy kominków i portale kominkowe
  • elementy wykończeniowe łazienek
  • posadzki polerowane w miejscach o wysoko stawianych wymogach higienicznych, przeznaczonych do pracy w częstym kontakcie z wodą, np. w kompleksach kąpielowych lub saunach
  • dekoracje i rzeźby

Poniżej możesz obejrzeć poglądowe zdjęcia różnych gatunków granitu. Pamiętać jednak trzeba, że poszczególne płyty niektórych z granitów (zwłaszcza granitów wzorzystych) mogą się znacznie różnić między sobą wyglądem. Różnica może dotyczyć zarówno wzoru jak i odcienia granitu. Dlatego przy realizacji projektów wymagających zużycia więcej niż jednej płyty granitu ważne jest, aby płyty te pochodziły z jednego bloku granitu.