SLAB
Menu

Dopasuj i wybierz kolory trawertynu odpowiadające wymaganiom Twojego projektu.

Poznaj gatunki trawertynu oferowane przez współpracujące z nami hurtownie kamienia naturalnego.

 

Kliknij w poniższe odnośniki i sprawdź także :

tagi: kolory trawertynu, wzory trawertynu,  gatunki trawertynu

Kamieniarze

Jakie są właściwości trawertynu?
Czy mogę go użyć do realizacji mojego projektu?

Trawertyn to skała osadowa, powstała w wyniku nawarstwiania się martwicy wapiennej. Jest to twardszy typ wapienia. Wygląd trawertynów cechuje spora ilość naturalnych żłobień i porów.

Zalety trawertynu

Jest stosowany przeważnie jako  materiał wykończeniowy i dekoracyjny,  ceniony ze względu na estetykę. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na nadaniu „antycznego” wyglądu pomieszczeniom bądź całemu budynkowi.

Właściwości trawertynów :

Elementy cięte z płyt trawertynowych znalazły uznanie w głównej mierze dzięki unikalnej, trójwymiarowej powierzchni, wynikającej z posiadania licznych, naturalnych porów, dziurek i bruzd.
Dlatego w przypadku zastosowania go na posadzki lub blaty wymaga żywicowania lub szpachlowania ( przy użyciu bezbarwnych lub barwionych żywic ) , w celu zapobieżenia osadzaniu się nieczystości.
Do głównych cech trawertynu należą :

 • łatwość obróbki ze względu na stopień twardości – 3,5 – 4 w skali Mohsa
 • kruchość ze względu na występowanie porów
 • powierzchnia jest nieodporna na zarysowania
 • tak jak marmur, składa się głównie z kalcytu – zawiera wapń – dlatego jego powierzchnia nie posiada odporności na długotrwałe działanie kwaśnych związków chemicznych ( którą można uzyskać poprzez impregnację lub żywicowanie )
 • po żywicowaniu można go polerować na połysk
 • pozostawiony surowy po cięciu lub przeszlifowany, ale bez wypełnień, z czasem pokrywa się naturalną patyną i nabiera wyjątkowego „antycznego” wyglądu
 • jest kamieniem tzw. „ciepłym” 

Zastosowanie trawertynu :

Trawertyn jest ceniony przez architektów i projektantów wnętrz, gdyż cechuje go ciepła kolorystyka oraz piękne ”pasiaste” uwarstwienie, prawie niepowtarzalne wśród pozostałych kamieni.
Dzięki lustrzanemu zestawieniu odpowiednio przyciętych płyt trawertynowych można w bardzo łatwy sposób stworzyć piękną, naturalną dekorację, np. romby czy jodełkę.
Pomimo, że ustępuje kilkoma parametrami rekomendowanemu przez nas granitowi, trawertyn to nadal kamień naturalny i przewyższa innymi zaletami wiele z powszechnie stosowanych materiałów budowlanych.
Dlatego zachęcamy Cię do sięgania po ten materiał w chwili, gdy liczy się przede wszystkim estetyka, a względy techniczne nie odgrywają tak dużej roli.
W takiej sytuacji stosuje się go do produkcji :

 • zewnętrznych i wewnętrznych okładzin ściennych
 • obudowy kominków
 • posadzekschodów w miejscach o niskim natężeniu ruchu, przeważnie w budownictwie jednorodzinnym
 • blatów pełniących funkcję ozdobną

Poniżej możesz obejrzeć poglądowe zdjęcia różnych gatunków granitu. Pamiętać jednak trzeba, że poszczególne płyty niektórych z granitów (zwłaszcza granitów wzorzystych) mogą się znacznie różnić między sobą wyglądem. Różnica może dotyczyć zarówno wzoru jak i odcienia granitu. Dlatego przy realizacji projektów wymagających zużycia więcej niż jednej płyty granitu ważne jest, aby płyty te pochodziły z jednego bloku granitu.