SLAB
Menu

Dlaczego warto inwestować w kamień?

Jaką przewagę nad pozostałymi mają Twoje elementy z kamienia naturalnego?

Tak jak drewno, kamień naturalny jest budowlanym i dekoracyjnym wytworem natury. W zależności od rodzaju, gatunku i miejsca pozyskania, wiek kamieni szacuje się na kilkadziesiąt milionów do kilku miliardów lat!

To dlatego, gdy mówimy, że materiał z którym pracujemy i z którego produkujemy dla Ciebie zamówione elementy jest wieczny  nie wykazujemy żadnej przesady. Bardzo często przywoływana niesamowita odporność kamieni została udowodniona właśnie przez ich długowieczność.

Materiały takie jak drewno, stal, szkło, ceramika czy beton (pomimo faktu, że każde z nich ma jakąś indywidualną, cenioną cechę techniczną lub dekoracyjną) oraz wszystkie pozostałe – w porównaniu do kamieni posiadających tak wiele niepowtarzalnych zalet –  znajdują się daleko lub całkowicie poza standardami,  jakie wyznacza materiałom budowlanym kamień naturalny.

kamieniarstwo gliwice

Idealne? Skądże, ale…

Jest jeszcze jedno, o czym należy wspomnieć. Kamienie w stanie surowym, jako budowlany materiał wykończeniowy, nie są idealne, lecz brakuje im do tego znacznie mniej niż pozostałym, instalowanym w tych samych miejscach popularnym materiałom budowlanym. Wynika to głównie z faktu, że kamienie, obok drewna oraz metali i kamieni szlachetnych, nie są wytworem pracy maszyn i rąk człowieka.

Wiele ich gatunków to najlepsze i najbardziej uniwersalne materiały, w kategorii budowlanych, których nie trzeba poprawiać, tak samo jak nie poprawia się diamentu, złota czy hebanu.

Jako, rzemieślnicy – kamieniarze, mówimy, że wytwarzamy lub „produkujemy” elementy z kamienia, a kamień jedynie „obrabiamy”. I ktokolwiek pracuje z tym materiałem, nie może zepsuć jego naturalnych właściwości, jak to ma miejsce w przypadku materiałów syntetycznych, produkowanych przez człowieka (ceramiki, betonu, stali, szkła itp.). Czy poprzez np. oszczędzanie na niezbędnym czasie obróbki, jakości stosowanych narzędzi, jakości używanych materiałów pomocniczych czy przyspieszanie produkcji poprzez pomijanie poszczególnych etapów procesów technicznych.

I ze względu na powyższe fakty, walorami dorównują kamieniom naturalnym jedynie – też kamienie – szlachetne i pół-szlachetne.

Poznaj główne walory fizyczne materiału, z którego wykonamy Twoje elementy.

Kamień naturalny jest:

  • jest całkowicie wodooporny
  • jest wysoce i długotrwale odporny na ogień – podobnie jak beton (czyli też kamień, lecz przetworzony przez człowieka : wapień + gips = cement, + piasek kwarcowy + kruszywo kamienne), w przeciwieństwie do stosowanego w budownictwie drewna, stopów metali czy szkła i większości pozostałych materiałów syntetycznych, które ulegają zwęgleniu, stopieniu lub uplastycznieniu
  • jest wysoce odporny na długotrwałe działanie bardzo wysokich temperatur – może pęknąć, lecz w pierwszej kolejności jest to konsekwencja albo struktury budowy danego gatunku (np. żyłkowany marmur ) albo mankamentu strukturalnego danego kawałka określonego gatunku, np. gdy przez duży blok odpornego granitu przebiega mikroszczelina – rozgrzany kamień pęknie właśnie wzdłuż istniejącego uszkodzenia
  • jest wysoce odporny na działanie bardzo niskich temperatur – zdecydowana większość gatunków kamieni jest całkowicie mrozoodporna. Obecnie przeprowadzane w tym celu standardowe badania jakim poddaje się też np. płytki gresowe – poprzez kilkudziesięciokrotne rozmrażanie i zamrażanie – w skali ich rzeczywistego wieku, wydają się być zwyczajnie niepotrzebne
  • uzyskuje dodatkowe walory techniczne poprzez profesjonalną obróbkę mechaniczną jego powierzchni