SLAB
Menu

Zakład kamieniarski SLAB Gliwice

Kompleksowa obróbka bloków, głazów i płyt kamiennych

Kamień jest materiałem, który można obrabiać na szereg różnych sposobów. Wszystko zaczyna się od pocięcia wydobytych w kopalniach kamienia wielotonowych bloków na surowe płyty, zwane slabami. Standardowe, najczęściej spotykane grubości takich płyt to 2, 3 i 5 cm. Kolejnym etapem jest nadanie płytom kamiennym pożądanej faktury.

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz to nowe metody nadawania kamieniowi interesujących faktur, często niemożliwych do osiągnięcia dla innego rodzaju materiałów wykończeniowych. I tak, obok tradycyjnie wykonywanego polerowania granitu czy marmuru, część z materiałów dostępna bywa w fakturze płomieniowanej (głównie niektóre granity i piaskowce), szczotkowanej (niektóre granity, marmury, piaskowce), satynowanej (niektóre granity). Możliwe jest także piaskowanie wszystkich rodzajów kamienia, w wyniku czego uzyskuje się delikatnie szorstką powierzchnię.

faktury kamieni, struktury kamieni, tekstura kamienia

Współcześnie większość prac związanych z obróbką powierzchni kamiennych płyt wykonywana jest w wyspecjalizowanych, dużych zakładach produkcyjnych, często powiązanych z kopalniami kamienia. Zakłady często zlokalizowane są w okolicach kopalń, np. w Indiach, Chinach czy Brazylii. Stamtąd gotowe już płyty trafiają drogą morską do polskich hurtowni kamienia i dalej do zakładów kamieniarskich realizujących zlecenia klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Do Polski docierają też całe bloki kamienne, które są cięte i obrabiane w dysponujących odpowiednią technologią przedsiębiorstwach.

Następny etap obróbki kamienia polega na pocięciu płyty na mniejsze, zgodne z projektem, elementy, np. blaty kuchenne, schody, parapety, płyty posadzkowe itd.

W naszym zakładzie kamieniarskim wykonujemy wszystkie operacje związane z cięciem kamienia. Dysponujemy piłami, które pozwalają na pocięcie zarówno dużego kamiennego bloku, jak i cięcie płyt kamiennych na mniejsze elementy. Dodatkowo świadczymy też usługi związane z docinaniem na wymiar parapetów z kamienia, stopni, podstopni i innych elementów kamiennych i betonowych dostarczonych przez klientów (np. zakupionych w hipermarketach), a także przycinaniem i fazowaniem płytek kamiennych, płytek gresowych czy też płytek ceramicznych.

Kliknij w wybrany odnośnik i poznaj zalety różnych faktur – pod względem utrzymania czystości i sposobów użytkowania w poszczególnych miejscach – oraz możliwości ich wykonania z uwagi na wybrany rodzaj kamienia. Dowiedz się też jakie właściwości techniczne i wizualne cechują opisane sposoby wykończenia powierzchni kamienia.

Poznaj typy profili wykonywanych na krawędziach elementów kamiennych

Ostatni etap obróbki kamienia polega na nadaniu przyciętym uprzednio na wymiar elementom pożądanego kształtu krawędzi bocznych (np. ich zaokrągleniu). Z reguły konieczne jest też fazowanie (delikatne zeszlifowanie) ostrych krawędzi pozostałych po cięciu materiału. Wielkość fazy determinowana jest najczęściej przez rodzaj materiału, który czasami, w trakcie cięcia potrafi odpryskiwać. Dotyczy to przede wszystkim materiałów niejednorodnych, będących w istocie zlepkiem różnych minerałów.

W naszym zakładzie kamieniarskim wykonujemy maszynowe profilowanie krawędzi ciętych na wszystkich oferowanych przez nas rodzajach kamienia. Pracujemy na nowoczesnej linii polerskiej (boczkarce) włoskiej produkcji – firmy Pegoraro, która odznacza się bardzo wysoką wydajnością pracy oraz wysoką jakością uzyskiwanego poleru.

Dzięki wyposażeniu zakładu w efektywną boczkarkę oraz precyzyjną, sterowaną komputerowo-CNC piłę formatową TecnoMAC (także z Włoch) – realizujemy zlecenia obejmujące produkcję elementów kamiennych o łącznej powierzchni nawet 1000 m2 i więcej.

Kliknij w poniższy odnośnik i zapoznaj się z możliwymi wykończeniami krawędzi bocznych wykonywanych u nas wyrobów kamieniarskich.