SLAB
Menu
Blaty z granitu – w kuchni

Blaty z granitu – w kuchni

14 grudnia 2017


Wybór blatu kuchennego nie jest prostym zadaniem. Projektując wystrój mieszkania, każdy szczegół ma ogromne znaczenie, a blat czy blaty kuchenne powinniśmy dobierać z prawdziwą rozwagą.

Blat kuchenny musi spełniać wiele funkcji – w tym dwie podstawowe dla większości mebli i sprzętów w domu, czyli być praktycznym oraz estetycznym. Obie funkcje są równie ważne jeżeli chodzi o wnętrze. Sprzęty muszą być praktyczne – jeżeli będzie nam coś przeszkadzało i tak będziemy chcieli wymienić daną rzecz. Podobnie jest z wyglądem – jeżeli dana rzecz nie będzie pasowała do pozostałego wystroju, z czasem zacznie nam to przeszkadzać, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności wymiany niektórych elementów wystroju.

W związku z tym już od samego początku, na etapie projektu kuchni, warto pomyśleć o każdym szczególe – w którym miejscu będzie zmywarka, jak zaprojektować instalację elektryczną oraz jakie wybrać meble i blaty kuchenne.

Kamienie na blaty kuchenne

Blaty kuchenne, to miejsce które służy do przygotowywania posiłków. Jeżeli decydujemy się na kamienny blat kuchenny, należy szukać takiego, który jest odporny na zabrudzenia, kwasy itp. Materiał na blaty kuchenne można wybierać spośród kamieni, jak: trawertyn, granit, marmur, piaskowiec i inne. Jednakże do kuchni, najbardziej poleca się granit, jako kamień odporny na plamy. Dobrą alternatywą dla granitu może być też konglomerat kwarcowy.

Blaty z granitu z pewnością doskonale spełnią funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Wśród granitów istnieje mnóstwo odmian, wzorów i kolorów, tak, że każdy znajdzie coś, co idealnie będzie pasowało do jego kuchni.

Granit, podobnie jak pozostałe kamienie, wykazuje odporność na wysokie temperatury, co w kuchni jest ważnym walorem. Na życzenie klienta, kamieniom można nadać dowolne kształty. Choć najczęściej blaty granitowe mają formę prostokąta, możliwe jest też wykonanie blatu w kształcie łuku czy okręgu. Gdyby ktoś zażyczył sobie dodatkowej dekoracji z granitu (poza blatami) – jest to również jak najbardziej możliwe.

Kuchenne blaty z granitu posiadają wiele innych zalet. Przede wszystkim granit to kamień naturalny. Jest solidny i wytrzymały zatem z pewnością posłuży przez dziesiątki lat. Ponadto nie można zapominać o walorach estetycznych granitu. Granit to piękny kamień – a jego wykończenie można dostosować do wnętrza i swojego gustu.

Jak dopasować blaty z granitu do swojej kuchni? Poniżej kilka wskazówek:

  • Blaty polerowane – lśniący granit z pewnością wniesie odrobinę luksusu do kuchni, nawet jeżeli uznajesz, że to tylko przestrzeń robocza. Polerowane kamienie są najpopularniejsze w kuchni – prezentują się bardzo elegancko, a mycie ich nie wymaga wielkiego wysiłku.

  • Kolory granitu – kolorów a także wzorów granitu jest naprawdę wiele. Modnym połączeniem jest zestawienie czarnego z białym, w związku z tym, jeżeli mamy czarne meble w kuchni – białe granity będą się na nich prezentować niezwykle elegancko. Jeżeli nasze meble kuchenne są białe – postawmy na czarne granity. Na drewnianych meblach możemy położyć granit w dowolnym kolorze.

  • Granit szczotkowany (matowy, o lekko nieregularnej powierzchni) coraz częściej stosowany we wnętrzach – zwłaszcza jeżeli uwielbiasz styl rustykalny, taki granit sprawdzi się idealnie.

Blaty z granitu to sprawdzone rozwiązanie w każdej kuchni. Warto pamiętać, że do mycia takich blatów, najlepiej stosować zwykłą wodę, bez chemicznych detergentów. Granitowe blaty sprawią, że kuchnia stanie się nie tylko praktyczna, ale i wyjątkowo piękna.

 


About the Author

slab