SLAB
Menu
Jak dbać o nagrobek z granitu?

Jak dbać o nagrobek z granitu?

8 lutego 2018


Spośród wszystkich wykorzystywanych do produkcji nagrobków materiałów to granit jest skałą najbardziej wytrzymałą i odporną zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dodatkowo wyróżnia się bogactwem kolorów i wzorów. To dlatego nagrobki z granitu są tak często spotykane na naszych cmentarzach. Z biegiem czasu jednak nawet granit może ulec uszkodzeniu i częściowo utracić swoje walory estetyczne. Możemy temu zapobiec, odpowiednio dbając o nagrobek.

Granit – najpopularniejszy kamień na nagrobki

Podczas gdy dawniej na cmentarzach królowały nagrobki wykonane z lastriko, obecnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji pomników jest granit. Płyta nagrobna jest narażona na ciągłe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak zmienne temperatury, opady śniegu i deszczu. Dodatkowo z biegiem czasu nagrobek może ulec różnym uszkodzeniom mechanicznym. To dlatego do jego wykonania warto wybrać materiał, który jest odpowiednio wytrzymały.

Z kamieniarskiego i użytkowego punktu widzenia granity są jednymi z najlepszych spośród powszechnie stosowanych kamieni. Są odporne na ścieranie, zarysowania, mróz i działanie różnych związków chemicznych. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko wysokim parametrom wytrzymałościowym, ale także estetycznemu wyglądowi. Granit przybiera różne barwy, od najczęściej spotykanych na cmentarzach czerni i odcieni szarości, po zielenie, czerwienie i granaty. Poszczególne bloki skalne różnią się także strukturą, dzięki czemu wybór rodzajów granitu jest naprawdę imponujący. Nagrobki z granitu to zatem praktyczny pomysł, gwarantujący estetykę i trwałość.

Jak zabezpieczyć i pielęgnować nagrobki z granitu?

Pomimo swojej trwałości i odporności z biegiem czasu granit może ulec matowieniu lub odbarwieniu. Jeśli chcemy, żeby nagrobek jak najdłużej prezentował się estetycznie, powinniśmy regularnie o niego dbać.

Pielęgnacja granitowych powierzchni nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością. Czym czyścić granit? Zazwyczaj wystarczy umyć płytę nagrobną czystą, ciepłą wodą, bez dodatku detergentu. Jeśli to nie wystarcza, można sięgnąć po specjalne preparaty niejonowe. Przed użyciem środka czyszczącego warto jednak sprawdzić, jak reaguje na niego granit. W tym celu niewielką jego ilość nakładamy w niewidocznym miejscu i pozostawiamy na kilka minut. Należy pamiętać, żeby po każdym myciu bardzo dokładnie opłukać pomnik wodą.

Jeśli nagrobek z granitu porasta mech, możemy go spryskać specjalnym preparatem do jego usuwania, a następnie po kilku dniach zetrzeć twardą szczotką i spłukać wodą. Czasami jednak bywa tak, że zniszczenia nagrobka są zbyt duże i popularnie stosowane środki nie wystarczą. Wówczas niezbędna będzie jego renowacja.

Granitowy nagrobek a renowacja

Renowacja nagrobków granitowych zazwyczaj polega na demontażu pomnika, przewiezieniu płyt kamiennych do zakładu kamieniarskiego i następnie wykonaniu niezbędnych prac. Prace te mogą polegać na odcięciu uszkodzonego fragmentu pomnika, wypolerowaniu płyty kamiennej, zdarciu istniejącego napisu i wykonaniu go na nowo. Później następuje ponowny montaż nagrobka.

Jeśli zwykłe środki nie pomagają i uważasz, że niezbędna będzie renowacja nagrobka, zgłoś się do nas! Nasi kamieniarze zadbają o to, żeby pomnik znowu prezentował się jak nowy. Dodatkowo możemy zaimpregnować płytę nagrobną tak, żeby jak najdłużej zachowała swoje walory estetyczne. W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Polecamy nagrobki Gliwice, Zabrze!

Należy zaznaczyć, że granit pięknie prezentuje się nie tylko w formie nagrobka, ale jako element wyposażenia wnętrz. W naszej ofercie znaleźć można m.in. blaty granitowe. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!


About the Author

slab