SLAB
Menu
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

20 grudnia 2017


Zastanawiasz się, jak urządzić dom tak, aby był funkcjonalny, wygodny i zarazem posiadał niepowtarzalny klimat? Zależy ci na tym, żeby wykorzystane materiały były ekologiczne i dobrze harmonizowały z otoczeniem? Doskonałym pomysłem będzie zaaranżowanie wnętrza w stylu skandynawskim, który sprawi, że stanie się ono jasne, wesołe i pełne światła.

Jak powstał styl skandynawski?

Styl skandynawski przybył do nas z północy Europy i na dobre zagościł w naszych mieszkaniach, zawdzięczając swą popularność funkcjonalnym rozwiązaniom i minimalistycznej estetyce. Długie, mroźne zimy i brak słońca przez większość dnia sprawiły, że Skandynawowie zaczęli poszukiwać sposobów na to, jak rozjaśnić ponure wnętrza domów przy pomocy kolorów.

Prekursorami stylu skandynawskiego byli szwedzki malarz Carl Larsson oraz jego żona, która postanowiła odmienić wystrój wnętrza malując ściany i podłogi na biały kolor, wstawiając meble z naturalnego drewna i uzupełniając całość kolorowymi akcentami, takimi jak poduszki, pledy i lampy. Dzięki temu udało jej się wprowadzić do wnętrza o wiele więcej naturalnego światła, które tak potrzebne było ludziom Północy.

Wnętrze domu uwiecznione zostało przez jej męża w cyklu akwarel „Ett hem”, które zostały wydane pod koniec XIX wieku i zachwyciły Szwedów. Styl skandynawski wkrótce wyszedł poza granice kraju i zaczął się rozpowszechniać w Finlandii, Danii i Norwegii, by z biegiem czasu zyskać popularność na całym świecie.

Wnętrze w stylu skandynawskim – czym się charakteryzuje?

Skandynawska prostota inspirowana jest światem surowej przyrody – szarością Morza Północnego i otaczających brzeg skał, zamarzniętymi taflami jezior, śniegiem okrywającym iglaste lasy.

Dominującymi kolorami w stylu skandynawskim są chłodne odcienie bieli, a także beże i szarości. Nie brakuje też naturalnych akcentów takich jak drewniane meble, schody z kamienia czy ozdoby z wikliny. Z ekologicznych materiałów wykonane są także tkaniny, które ocieplają surowe wnętrza sprawiając, że stają się one bardziej przytulne.

Aranżacja w stylu skandynawskim jest pochwałą funkcjonalności. Wybierając zarówno meble, jak i inne przedmioty codziennego użytku warto zwrócić uwagę na to, żeby były one praktyczne i wygodne. Zamiast ciężkich komód, wielkich szaf i zagracających wnętrze masywnych foteli, najlepiej jest postawić na lekkie meble z naturalnego drewna, półki, wiszące szafki i proste kanapy tapicerowane bawełnianymi, lnianymi lub wełnianymi tkaninami.

Pamiętajmy o tym, żeby zachować umiar i pozostawić wolną przestrzeń, za sprawą której pomieszczenie sprawi wrażenie większego i jaśniejszego. Przy wyborze dodatków także należy kierować się rozwagą i nie otaczać się nadmiarem niepotrzebnych rzeczy. Najlepiej w tego typu wnętrzach sprawdzą się minimalistyczne dekoracje w jednym kolorze lub wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów.

Do materiałów ekologicznych zaliczyć można kamień naturalny, który bardzo dobrze komponuje się ze stylistyką skandynawskich wnętrz. Nasz zakład kamieniarski oferuje różnego rodzaju elementy wykończeniowe takie jak blaty kuchenne, schody marmurowe, schody granitowe lub płyty posadzkowe. Dzięki nowoczesnym, sterowanym komputerowo urządzeniom jesteśmy w stanie zaoferować niezwykle precyzyjne cięcie kamienia i zrealizować każde zamówienie. Zapraszamy do kontaktu!

 


About the Author

slab

Related Posts